7 Beden 7 Hayat :

 
 
 
 
 
 
 

Duygu Bedeni

Enerji bedenimizin üçüncü katmanı duygusal katmandır. Tüm duygusal deneyimlerimizin toplamıdır.
Duygusal beden, adından da anlaşılacağı gibi duygularla ilişkilidir. Doğada daha akışkandır ve bedeni, eterik bedenle aynı şekilde yansıtmaz.

Eğer bu duygusal yaraların farkında değilsek ve onları henüz iyileştirmediysek, yaydıkları negatif enerjiler yaşamımızı etkileyecek ve bizi sevgi bedeninden almamız gereken duygulardan mahrum bırakacaktır.

Duygusal beden kişiliğimizi belirleyen duygusal kalıpları, duyguları ve titreşimleri ve ayrıca kendimiz hakkında nasıl hissettiğimizi ve başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunduğumuzu içerir.

Derin yaralarımız duygusal bedenimizde bulunur; öfke, üzüntü, kıskançlık, korku, suçluluk, kızgınlık, utanç vb. gibi duygularımızı tuttuğumuz yerdir. Bunlar bilinçaltında, bilinç dışı zihindeki hatıralar şeklinde saklanır ve duygusal blokajlara dönüşebilir. Eğer bu duygusal yaraların farkında değilsek ve onları henüz iyileştirmediysek, yaydıkları negatif enerjiler yaşamımızı etkileyecek ve bizi sevgi bedeninden almamız gereken duygulardan mahrum bırakacaktır.

Sürekli sinirlenirsek, daima çaresiz hisseder veya korkarsak, bu titreşimler duygusal enerji alanımızda kilitlenir, kişiliğimizin bir parçası haline gelir ve fiziksel bedenimizi etkiler. Bazen alışkın olmadığımız bir şekilde tepki verdiğimizde, bu bana benzemiyor diyoruz. Bu bilinçsiz tepkiler içimizde yatan bu duygusal engellerden kaynaklanıyor. Sık sık içimizdeki bir şeyi tetikleyerek, bu yaraları tekrar açacak durumlar yaşıyoruz. 

Bu sebeple özellikle çalışılması gereken alan duygusal bedenimizdir. Bu yaralarla yüzleşme ve onları iyileştirme şansımız var.

Duygu bedenimiz, üst ve alt bedenlerden gelen enerjilerin anlam kazandığı enerji alanımızdır. Bu bedende serotonin seviyesi düşük olur. Serotonin öğrenmekten, deneyimlemekten kaynaklanır. Duygu eksikliği direk serotonin eksikliği ile karşımıza çıkar. Kişinin nedensel bedenden, sevgi bedeninden, fiziksel bedenden bir şey alamaması seratoninin diplerde olmasına ve duygu bedeninde toplanmasına neden oluyor. Bu sebeple temelde duygu bedenini güçlendirmek vardır.

İyi sistemlerle kendimizi donatıp, dönüşebilirsek hiçbir bedene ihtiyacımız kalmayacak. Direk sevgi bedenimizden doyabileceğimizi bilmemiz gerek.