“Benim için, içinde yaşadığı zaman ve ilerlediği yol, her adımında öğretici oldu ve böyle olmaya da devam edecek. İnsan kendine kattıkları yenilendikleriyle kendi yolculuğunu sürdürür. Benim yolculuğum kendime kattıklarımla iyileşip gelişirken, sahip olduklarımla başkalarının hayatlarına doğru noktalarda dokunup, bu hayat serüvenlerinde değişmelerini, yenilenmelerini ve en başta kendilerini ve karşılaştıkları her durumu, canlı cansız her şeyi sevmelerini sağlamak. “

Klinik Psikolog
Gözde Oktay

Gözde Oktay

23.10.1990 İstanbul doğumlu olan Gözde Oktay, 3 kişilik çekirdek bir ailede, tek çocuk olarak, sevgi dolu bir anne – baba ve hep yanında olan teyze, anneanne ve büyükbaba ile büyüdü. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Özdemiroğlu İlköğretim Okulunda tamamladıktan sonra Üsküdar Halide Edip Adıvar Süper Lisesini bitirdi. Yeni başlayacağı yolculuğunda hep hayalini kurduğu psikoloji alanı tek hedefi oldu. 2008 yılında Okan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümüne başladı. 

2013 yılında lisans eğitimini bir dönem erken mezun olarak tamamladı. Bu ilerleyen süreçte hayalini kurduğu yolun henüz başında olduğunun farkındaydı ve vakit kaybetmeden 2013 yılında Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. 2016 yılında ‘Algılanan Anne Baba Tutumunun Çocuklar Üzerindeki Etkisi’ adlı tez çalışması ile Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini bitirdi. Bu öğrenim döneminde ek olarak birçok eğitim ve sertifika programını tamamladı.
Bunlar özetle:

 • Rorschach Testi (72 saat) , Rorschach ve Projektif Testler Derneği, Doç. Dr. Tevfika İkiz, 2013-2015 .
 • Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi (72 saat) , Psikoloji Organizasyonları Ve Eğitimleri Merkezi (POVEM) , Prof  Hakan Türkçapar, 2013.
 • Test Uygulayıcı Sertifikası (36 saat) , Klinik Psikoloji Enstitüsü Derneği, Psikolog Dr. Elif Güneri , 2013
 • MMPI
 • Catell 3A Zeka Testi
 • Catell 2A Zeka Testi
 • Alexander Pratik Yetenek Zeka Testi
 • Porteus Labirentleri Zeka Testi
 • Good Enough Testi o AGTE
 • Gesell Gelişim Testi
 • Peabody Resim® Kelime Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluk Testi
 • Bender Gestalt Algı Testi
 • Benton Görsel Bellek Testi
 • Draw a Person
 • Standardize Mini Mental Testleri
 • Türk İşaret Dili Eğitimi (120 saat) , Üsküdar Üniversitesi, Kerem Erkan , 2014.
 • Aile Danışmanlığı , ADEMER/ MİLLİ EĞİTİM , Ocak 2017.
 • Cinsel Terapi, ADEMER, Şubat 2017.

Çalışma hayatına 2013 yılında İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesinde Stajyer Psikolog olarak başladı. Sonrasında 2014 yılında Kız Kulesi Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezinde Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerinde Etkili Olan Bireysel ve Grup Eğitimlerinde gönüllü psikolog olarak görev yaptı. Annesi de bir Zihinsel Engelli öğretmeni olan Gözde Oktay için engelli çocuklarla çalışmak yıllarca gözlemlediği ve içinde bulunmak istediği bir süreç oldu ve bunu gönüllü olarak yapabilmek ve çalıştığı bireylere kattıklarını görmek, iş alanında yaşadığı ilk kişisel tatmini oldu. 

Özel Derman Yaşlı Bakım Merkezinde 2014 yılından 2017 yılına kadar Mesul Müdür olarak görev yaptı. Bu başladığım yeni yol onun için oldukça önemliydi. Yaşlıların hayatındaki yeri ve önemi, onu büyüten anneannesi sevgili Kadriye Hanım’ın kurduğu bağ, özverisi ve hayattaki en büyük değerin sevgi olmasını aşılaması ile başladı. Bu süreç, yaşlı bakımı, yaşlının iyilik hali, sağlık süreçleri ve birçok karşılaşılan süreç geriatri alanında uzmanlaşmasını sağladı. Tabi ki yaşlılık alanında edinilen tecrübe dışında yaşlıya bakım veren yaşlı yakınlarıyla kurulan iletişim ve geçirdiğimiz evreler de ayrı bir uzmanlık alanı oluşturdu. 

2017 yılında Moda Nezih Yaşlı Bakımevinde yine Mesul Müdür olarak çalışma hayatına devam etti. Yaşlı bakımevi, kişilerin tüm ön yargılarına karşı durma, tek amacın yaşlının iyi ve sağlıklı olma durumunu sağlamayı hedefleme, yaşlı yakınlarının hem fiziksel hem psikolojik yorgunluğunu ve bu süreçteki güven sorununu ortadan kaldırma ve aslında onların bu dönemde yaşadıkları bir çeşit travmayı iyileştirme, çalışmak için doğru insanlar seçme ve bu süreçleri yönetme konusunda çok yönlü, adaletli ve empati yönü güçlü olan bir birey olma ve bunların hepsinin önüne geçen her bireyin sağlıklı, yaşlı , Alzheimer, demans , felçli ya da engelli, fark etmeksizin tek ihtiyacı olan şeyin sevgi olduğunu ve sevginin büyük iyileştirici etkisinin gücünü öğreten bir okul ve kendini hep ait hissettiği başka bir yaşam olmuştur.

“Benim için, içinde yaşadığı zaman ve ilerlediği yol, her adımında öğretici oldu ve böyle olmaya da devam edecek. İnsan kendine kattıkları yenilendikleriyle kendi yolculuğunu sürdürür. Benim yolculuğum kendime kattıklarımla iyileşip gelişirken, sahip olduklarımla başkalarının hayatlarına doğru noktalarda dokunup, bu hayat serüvenlerinde değişmelerini, yenilenmelerini ve en başta kendilerini ve karşılaştıkları her durumu, canlı cansız her şeyi sevmelerini sağlamak. “