Skip to content

Aroma Terapi

Aroma terapi, bitkilerde bulunan uçucu yağların kullanımıyla yapılan bir terapi sistemidir. Her holistik uygulamada olduğu gibi aroma terapi uygulamalarının da kişiye özel olması çok önemlidir. Verilen terapi protokolünün kişinin öz benliğine uygun olması gerekir. Kullanılan yağın temeli ve içeriği bozulmadan işlenme sürecinden geçmesi, terapinin etkinliğinin artmasında büyük rol oynayacaktır. Merkezimizde fiziksel uygulamanın yanı sıra foton terapi uygulaması da gerçekleştirilir. Kullanılan yağlar oda sıcaklığında buharlaştıkları için ‘eterik yağ’ ve ‘esans’ olarak da isimlendirilir.

Aroma Terapinin Uygulanma Metotları

Masaj – Bu uygulamanın kemik ve kas yapısı ile sinir sistemini iyi bilen bir masör tarafından yapılması önemlidir. Uçucu yağlar cildi tahriş edebildikleri için masajda doğrudan kullanılmaz. Taşıyıcı yağlar ile birlikte seyreltilmesi gerekir. Seçilen yağın yapısı ve terapiye uygun olması iyi sonuçların alınmasında etkilidir.

Kompres – Bu uygulama, mevcut rahatsızlığa göre sıcak ya da soğuk uygulanabilmektedir. Kas ağrıları, artrit romatizma, diş ağrıları ve apselerde sıcak kompres yararlı olurken, baş ağrıları, burkulmalar ve şişmelerde soğuk kompres faydasını göstermektedir.

İnhalasyon – Bu yöntem, özellikle üst solunum yolu rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, nezle, sinüs rahatsızlıkları, öksürük ve boğaz problemleri ile cilt bakımında kullanılır. İçinde kaynayan su bulunan bir kaba damlatılan 3-4 damla uçucu yağın üzerinde, başın üzerini havlu ile kapatarak birkaç defa derin nefes alınmasıyla uygulanır.

Banyo – ‘fitobalneoloji’ adı verilen banyolar ile uyku bozuklukları, sinirlilik, romatizmal hastalıklar, soğuk algınlıkları ve enfeksiyonal deri hastalıkları düzeltilir. Bunun dışında evlerde kullanılan koku taşları veya koku lambaları üzerine uçucu yağ veya uçucu yağ karışımları eklenerek sakinleştirici, dinlendirici, rahatlatıcı, neşelendirici ve soğuk algınlıklarından koruyucu terapiler uygulanabilir.

Aroma Terapi Kimlere Uygulanmamalıdır

Uçucu yağlar, doğal olduğu için yan etkileri yok denecek kadar azdır. Alkol, aldehit, keton, ester ve terpenleri içerirler. Ayrıca antiseptik, antibakteriyel, antifungal, antiviral, antispazmodik ve antioksidan etkiler taşırlar.

Uçucu Yağların Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar;

– Uçucu yağlar dahilen kullanılmazlar. Masaj yapılırken, mutlaka taşıyıcı yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdırlar.

–  Uygulama sırasında, uçucu yağlar göze kaçırılmamalıdır. Küçük çocuklar ve ev hayvanlarından uzak tutulmalıdır.

–  Hepatit, epilepsi, kanser, perkinson ve alerji gibi ciddi rahatsızlıkları olanlar, kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.