Skip to content

Beden Terapi ve Beş Element Banyosu

Beden terapisi, fiziksel ve ruhsal rahatlama için bedene yapılan bilinçli ve düzenli manipülasyonlardır. Temel etkisi dolaşım sistemi üzerinedir. Vücudun çeşitli dokularını ve organlarını etkiler. Psikolojik etkisi sınırsızdır olan beden terapisinin, canlandırıcı etkisi de vardır. İnsanlığın ilk zamanlarından beri fiziksel sağlık, güzelliğin temelidir.

Beş Element Banyosu

Beden terapisinin yanı sıra, merkezimizde beden terapisi ile beş element banyosu da uygulanmaktadır. Beş element banyosu ile deri ve alt tabakalarda oluşan toksinler ve serbest radikallerin vücut içinden atılması sağlanır. Genellikle yoğun bir yaşam biçimine maruz kaldığımız için hücre içi iletişimimize yeterli enerjiyi sağlayamayız. Bu sebepten dolayı da zamanla böbrek üstü bezlerimize yük bindirerek sürekli yorgunluk hissi yaşarız. Beş element banyosu vücudumuzda eksik mineralleri dengeleyerek gerekli aminoasit ve vitaminlerin üretimini sağlamaya yardımcı olur, ovuşturma sayesinde ölü hücreler atılır, gözenekler açılır ve solunumu artar.

Beş element banyosunda, duyu sinirleri masaj tipine göre uyarılır veya baş, boyun, omuzlar ve sırta uygulanan masaj, vücudu gevşetir, yorgun sinirleri canlandırır ve merkezi sinir sistemini uyarır. Masaj, sıkıntılı bir metabolizmanın ve vücudun tüm sistemlerindeki problemlerini düzeltmeye yardım etme, vücudun tüm sistemlerinde sağlığı ve güzelliği teşvik etmenin en sağlıklı yöntemlerinden birisidir.

Beden Terapisinin Vücudumuzda ve Güzelliğimizdeki Etkikeri:

  • Kan akışının artması sonucu vücut ısısı artar.
  • Vücut kaslarına uygulanan masaj, kemik büyümesini etkiler. Eklemlerdeki bozukluklar ve sertliklerin onarılmasına yardımcı olur. Lenf dolaşımını hızlandırır. Doku sıvılarının atılmasını artırır.
  • Ödemlerin azalmasına yardımcı olur.
  • Solunum kaslarını harekete geçirdiği için akciğerlerin havalanmasına yardımcı olur. Akciğer dokusunun beslenmesi artar ve gaz alışverişleri hızlanır.  
  • Yağ kitleleri üzerine yapılan masaj, yağ dokusunda ısı üretir. Yoğun yağlı bölgeler yumuşar, egzersizlerle birlikte zayıflama gerçekleşir. 
  • Ayrıca masaj derinin birçok fonksiyonlarını artırır. Deri dolaşımı artar, salgı bezleri kanla beslenir. Ter bezleri daha fazla ter üretir ve terle birlikte atık maddeler vücuttan atılır.